Harcerze
Przy Szkole Podstawowej Nr 78 we Wrocławiu działa Szczep Harcerski Ślężanie.
Pomocnych Świąt 2022
Betlejemskie Światło Pokoju 2021
Harcerska Akcja Letnia 2021
Dzień Myśli Braterskiej 2021
Betlejemskie Światło Pokoju
Zlot Hufca Wrocław im. Polonii Wrocławskiej
Wspomnienia sprzed kwarantanny...
Początek roku harcerskiego stał pod znakiem powrotu do normalności. 110 wdsh ŁAŁA ŁIŁA miała okazję uczestniczyć w zlocie Hufca Wrocław im. Polonii Wrocławskiej. 26 września spotkaliśmy się z innymi środowiskami Hufca w Parku Popowickim i uczestniczyliśmy w grze terenowej. Pomimo niesprzyjającej pogody udało nam się utrzymać dobry humor i ukończyć znaczną część gry. Z przyjemnością stwierdzamy, że zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii starszoharcerskiej i wędrowniczej. Za liczne nagrody serdecznie dziękujemy Komendzie Hufca i Komendzie Rajdu. Dzisiaj wspominamy to wydarzenie harcerskie i czekamy na kolejne.
A w międzyczasie organizujemy zbiórki online i utrzymujemy ze sobą kontakt.
Imieniny Zucha
Raz na cztery lata Zuch się staje pępkiem świata!
29 lutego wszystkie Zuchy obchodzą imieniny Zucha! W tym roku Zuchy z naszej gromady uczestniczyły w grze zorganizowanej przez Hufiec ZHP Wrocław im. Polonii Wrocławskiej. Gra toczyła się na terenie Parku Staromiejskiego i związana była z teatrem.
Układaliśmy postacie super bohaterów, malowaliśmy twarze, zrobiliśmy maski oraz śmieszne wąsy. Musieliśmy też przebrać jednego zucha za postać z bajki, z ogromu rzeczy wybrać te, które są potrzebne charakteryzatorowi i spróbowaliśmy się zmienić w różne postacie. Po grze poszliśmy do Teatru Lalek na spektakl po tytułem „Co krokodyl jada na obiad”. Na koniec jak przystało na imprezę imieninową wszystkie gromady, które świętowały razem z nami to wyjątkowe święto, otrzymały prezenty oraz zjadły pyszny tort.
Wyprawa Polarna Zuchów
7 marca 2020r. Zuchy z 23 WGZ „Kosmiczni Odkrywcy” wzięły udział w Wyprawie Polarnej Zuchów. W tym roku odbyła się ona w Ścięgnach koło Karpacza. Mimo, że pogoda nie była najlepsza, to uczestniczyliśmy w wielu ciekawych konkurencjach. Tego dnia w Wyprawie Polarnej Zuchów udział wzięło mnóstwo Gromad zuchowych z całej Chorągwi Dolnośląskiej. Podczas olimpiady trenowaliśmy rzuty do kosza, chodziliśmy po linie zawieszonej nad ziemią, rzucaliśmy oszczepem, jeździliśmy na rowerze, trenowaliśmy piłkę nożną, rzucaliśmy kulą oraz strzelaliśmy z kuszy. Uczestniczyliśmy w kolejnej przygodzie, która była dla nas świetną zabawą i okazją do nauki czegoś nowego.
Gala Dnia Myśli Braterskiej
W dniu 22 lutego pwd. Karolina Niczyperowicz i hm. Tomasz Zawodny uczestniczyli w Gali Dnia Myśli Braterskiej w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano dla drużynowych, którzy za swoją instruktorską pracę zostali nagrodzeni Listem Pochwalnym Naczelniczki ZHP. Jedną z takich osób była właśnie druhna Karolina! Bardzo cieszymy się z tego powodu, gratulujemy i mamy nadzieję, że kolejne lata prowadzenia gromady przyniosą druhnie Karolinie jeszcze więcej uśmiechu na twarzy i niezapomnianej satysfakcji.
Konferencja "Szczepy Mówią"
W dniu 15 lutego kadra naszego Szczepu pojechała do Łagiewnik, żeby wziąć udział w konferencji na temat szczepów. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń z innymi instruktorami oraz duża dawka inspiracji i pomysłów.
Rajd Granica 2019
Rajd Granica stał się dla 110 WDSH "ŁałaŁiła" tradycją, dlatego tak jak w poprzednich latach i w 2019 roku pojechaliśmy w góry. Wędrowaliśmy po czeskiej stronie Karkonoszy, a także mieliśmy okazję wspiąć się na Śnieżkę. Pogoda dopisała, nowe przyjaźnie zostały zawarte i nowe przygody przeżyte. Czekamy do września na kolejną edycję:)
80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
1 września 2019 reprezentacja WSH „Ślężanie” im. hm. Krystyny Weyde-Mejer wzięła udział w organizacji obchodów 80-tej Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Tego dnia o godzinie 4:00 zebraliśmy się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich, gdzie zapaliliśmy 604 zniczy na nagrobkach.
O godzinie 4:45 rozpoczęły się uroczystości związane z rocznicą. Byliśmy częścią reprezentacji Hufca ZHP Wrocław im. Polonii Wrocławskiej.
hm. Marta Bajrakowska-Syrek
Obóz Szczepu Harcerskiego "Ślężanie"
HBO Krzeczków 20 VII - 4 VIII 2019r.
Zakończenie Roku Harcerskiego 2018/2019
W piątek 7.06.2019 roku braliśmy udział w hufcowym zakończeniu roku harcerskiego 2018/2019. Wraz z innymi drużynami spotkaliśmy się na Sołtysowicach w Forcie Przygody. Czekały tam na nas różne atrakcje i konkurencje. Między innymi strzelaliśmy z łuku i ASG, jeździliśmy quadami oraz wzięliśmy udział w rozgrywce paintball'a. Na koniec odbył się uroczysty apel oraz ognisko. Z całą pewnością miniony rok harcerski możemy zaliczyć do udanych. Teraz przed nami chwila odpoczynku, a już w lipcu spotykamy się na obozie.
hm. Tomasz Zawodny
Rajd Arsenał 2019
22-24 marca 2018 r.
W dniach 22-24.03.2019 r. 110 WDSH “ŁAŁA ŁIŁA” wzięła udział w 49. Rajdzie Arsenał. Mieliśmy okazję zwiedzić Warszawę i poznać bliżej historię harcerstwa. Był to dla nas na tyle ważny moment, że pierwszej nocy uroczyście przyjęliśmy do naszej drużyny nowego członka, nadaliśmy naramiennik wędrowniczy i zamknęliśmy próbę na stopień Harcerki Orlej.
Dh. Maja Syrek
Polarna Wyprawa Zuchów 2019
9 marca 2019 r. Zuchy z 23 WGZ „Kosmiczni Odkrywcy” wyruszyli na misję ratowania świata. Misja odbywała się w Karpaczu i polegała na odnalezieniu ważnych zabytków z sześciu krajów, które ukradła zła Wróżka. W Egipcie Zuchy musiały pokonać mumie przy próbie odzyskania artefaktów. W Hiszpanii musiały wziąć udział w treningu piłki nożnej. W Anglii trzeba było wykazać się znajomością języka angielskiego. Podczas wizyty we Włoszech odwiedziliśmy restaurację, a także spróbowaliśmy swoich sił na nartach. W Australii uczyliśmy się rzucać bumerangiem oraz skakać jak kangury. W Chinach zbudowaliśmy wielki mur:). Zuchom udało się odzyskać wszystkie zabytki od złej Wróżki. Mimo, że pogoda sprawiła nam małego psikusa, bawiliśmy się świetnie.
Dzień Myśli Braterskiej 2019
Tegoroczne DMB nasza drużyna świętowała przez dwa dni. Zaczęliśmy od uroczystej zbiórki, na której przyjęliśmy do nas dwie nowe osoby. W piątek, tak jak wiele wrocławskich środowisk, uczestniczyliśmy w VIII Bratnim Kręgu na Rynku. Dostaliśmy też zaproszenie na śpiewanie i wspólne spędzenie czasu w siedzibie Hufca Wrocław im. Polonii Wrocławskiej, za co bardzo dziękujemy Komendzie.
Dh. Maja Syrek
Zapraszamy na Szczepową Wigilię 2018!
Serdecznie zapraszamy na Szczepową Wigilię, która odbędzie się w środę 19 grudnia 2018 r. o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 78. Będziecie mogli obejrzeć nietypowe Jasełka, sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości tradycji i zwyczajów wigilijnych oraz wziąć udział w konkursie śpiewania kolęd.
Zapraszamy na spotkanie w gronie harcerskich przyjaciół!
Rajd Granica 2018
W tym roku 110 drużyna starszoharcerska z naszego Szczepu wystartowała w Rajdzie Granica na trasie IV Hufca Wrocław Północ.
Nasza przygoda rozpoczęła się w czwartek 13 września, gdy o godzinie 4.50 wsiedliśmy do pociągu w kierunku Jeleniej Góry. Stamtąd dojechaliśmy autobusem do Sobieszowa. Pierwszego dnia nasza trasa przewidziała wejście na Zamek Chojnik, przełęcz Żarską, Jagniątków i Trzy Jawory (11 km). Nocowaliśmy w schronisku.
Drugiego dnia trasa była dłuższa, miała 19 km długości. Przeszliśmy Pod Wielkim Szyszakiem, przez Śnieżne Kotły, Mały Śnieżny Kocioł i zeszliśmy do Szklarskiej Poręby. Trzeciego dnia dotarliśmy do wodospadu Szklarka (6,5 km).
Cała trasa była przeplatana punktami z zadaniami o tematyce filmowej. Punktowi czerpali pomysły z fabuły filmu "Powrót do przyszłości". W sobotę na terenie Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie spaliśmy, zrealizowaliśmy też program ogólnorajdowy.
Do Wrocławia wróciliśmy w niedzielę 16 września. Zawarliśmy na tym Rajdzie nowe znajomości i przywieźliśmy wspaniałe wspomnienia.
dh Maja Syrek
50-lecie Szczepu Harcerskiego Ślężanie!
Harcerski Ośrodek Wodny RANCHO
Rozkaz specjalny L.1/2018 z okazji 50-lecia Wrocławskiego Szczepu Harcerskiego "Ślężanie"
Jest wiele powodów dla których jestem w ZHP. Jednym z ważniejszych są Ludzie! 9 czerwca miało miejsce niezwykłe spotkanie z okazji 50-lecia WSH „Ślężanie” im. hm. Krystyny Weyde-Mejer. W uroczystości wzięli udział byli Instruktorzy naszego Szczepu, nasi Sympatycy, Przyjaciele. Było to magiczne spotkanie ludzi, którzy mieli szczęście spotkać na swojej drodze Druhnę Krysię Weyde-Mejer. W każdym z nas zostawiła cząstkę siebie, swoich wartości i ideałów. Mieliśmy okazję wysłuchać przepiękej i wzruszającej gawędy Druha Jana Mejera, męża Naszej Komendantki oraz gawędy Druha Tadeusza Wilka współzałożyciela Szczepu. Ja miałam okazję spotkać Przyjaciół, niektórych po wielu latach, z którymi przez ten krótki dzień mieliśmy okazję przenieść się wspomnieniami do przeżytych wspólnie przygód na harcerskim szlaku. Dziękuję bardzo Wszystkim przybyłym.
hm. Marta Bajrakowska-Syrek
Komendantka Szczepu
Zapraszamy na 50-lecie Szczepu Harcerskiego Ślężanie!
Druhny i Druhowie,
Przyjaciele, Sympatycy, Szanowni Państwo!
Mam przyjemność przesłać zaproszenie na obchody 50-lecia Wrocławskiego Szczepu Harcerskiego „Ślężanie” im. hm. Krystyny Weyde-Mejer.
Mamy wielką nadzieję, że przyjmiecie je Państwo i zaszczycicie nas swoją obecnością. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkania po latach wielu pokoleń Ślężan.
"Przy innym ogniu w inną noc …."
Z harcerskim
pozdrowieniem Czuwaj!
hm. Marta Bajrakowska-Syrek
komendantka WSH „Ślężanie”
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2018
Szczepowa Wigilia
18 grudnia 2017 r.
Biwak Kręgu Starszyzny i Seniorów w Marianówce
21-22 października 2017 r.
Rajd Granica 2017
14-17 września 2017 r.
W tym roku po raz kolejny wybraliśmy się na Rajd Granica. Przez trzy dni wędrowaliśmy po górach, zmagając się z nieprzyjazną pogodą i poznając zaczarowany świat „Wiedźmina”. Przeżyliśmy wiele przygód i odkryliśmy, czym jest piękno Karkonoszy. Pod koniec trzeciego dnia dotarliśmy do Szklarskiej Poręby, by wziąć udział w finale Rajdu. Mimo zmęczenia i nieprzespanych nocy bawiliśmy się z nowo poznanymi osobami do samego rana. Z przyjemnością wspominamy te cztery dni i już planujemy udział w przyszłorocznej edycji Rajdu Granica.
Dzień Myśli Braterskiej 2017
Tegoroczne obchody Dnia Myśli Braterskiej świętowaliśmy poprzez udział w grze terenowej i łącząc się w kręgu z harcerzami z całego Wrocławia, a także Legnicy i Świdnicy. 78 WDH „Pojutrze” spisała się, tworząc dla nas grę, dzięki której odwiedziliśmy nieznane dla nas wcześniej miejsca Wrocławia, dowiedzieliśmy się co nieco o naszym mieście i jego mieszkańcach.
Mieliśmy również okazję poznać nowe drużyny. Sześć punktów, sześć innych lokalizacji, sześć różnych osób i sześć innych tematów: od historii i znaczących budowli, przez wrocławskie krasnale, po wybitnych noblistów. Dzień Myśli Braterskiej zakończyliśmy kręgiem, do którego w tym roku stanęło 433 harcerzy i przyjaciół naszej organizacji.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2017
Szczepowa Wigilia 2016
Biwak w Warszawie
4-6 listopada 2016 r.
W piątek 4 listopada spotkaliśmy się z samego rana na dworcu by wyruszyć na nasz pierwszy w tym roku harcerskim biwak Szczepu do Warszawy. Po podróży, która minęła nam w tempie ekspresowym, przybyliśmy na miejsce! Zostaliśmy rzeczy w szkole, gdzie nocowaliśmy i ruszyliśmy zwiedzać stolicę. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Żydów Polskich „Polin”, a następnie wzięliśmy udział w grze miejskiej.
W sobotę większość czasu spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik, w którym zgłębialiśmy tajemnice praw przyrody rządzących na co dzień otaczającym nas światem. Wieczorem zorganizowaliśmy świecznisko, podczas którego porozmawialiśmy na temat naszych planów na ten rok harcerski i podzieliliśmy się wrażeniami z pierwszych dwóch dni biwaku. W niedzielę po spakowaniu rzeczy wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat bohaterstwa warszawiaków w sierpniu i wrześniu 1944 roku.
Z uśmiechami na twarzach żegnaliśmy się z naszą piękną stolicą i obiecaliśmy sobie, że jeszcze do niej wrócimy. A tymczasem zabieramy się do pracy w nowym roku harcerskim.
phm. Tomasz Zawodny
Życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej
Zuchy rozpoczęły zbiórki :)
Obóz w Krzeczkowie 2016
W tym roku wybraliśmy się na obóz do Krzeczkowa. Pierwsze dwa dni zajmowaliśmy się rozstawianiem namiotów, pionierką i zdobieniem naszego obozowiska. Gdy już wszystko było gotowe mogliśmy rozpocząć naszą przygodę! Tematem przewodnim naszego obozu była podróż dookoła świata w 14 dni. Każdy z uczestników otrzymał paszport, który umożliwiał mu przemieszczanie się między państwami. Odwiedziliśmy m.in. Brazylię, Chiny, Finlandię i Francję, poznając kulturę i zwyczaje każdego z krajów. Graliśmy w gry terenowe, chodziliśmy na wędrówki i uczyliśmy się życia poza miastem, a w czasie wolnym korzystaliśmy z atrakcji naszej bazy kąpiąc się w jeziorze, pływając na kajakach oraz rowerach wodnych. Wieczorami spotykaliśmy się przy ognisku i podsumowywaliśmy miniony dzień. Nasz obóz w tym roku był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu, aż siedem osób złożyło Przyrzeczenie Harcerskie, a w jednej z drużyn druhna Maja została mianowana przyboczną.
Obóz był wspaniałym przeżyciem, podczas którego mogliśmy odpocząć, świetnie się bawić i przede wszystkim, lepiej poznać. Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu za rok, a tym czasem z ogromnym zapałem i naładowani pozytywną energią zaczynamy kolejny Rok Harcerski.
phm. Tomasz Zawodny
Wędrownicza Watra 2016
W drugiej połowie sierpnia wędrownicy z naszego Szczepu, kolejny już raz, wzięli udział w Wędrowniczej Watrze. Jest to największa w Polsce impreza skierowana do osób w wieku 16-21 lat, która składa się z wędrówki i zlotu. Przez pierwsze cztery dni podróżowaliśmy podziwiając piękno Beskidu Żywieckiego. Odkrywaliśmy najpiękniejsze zakątki tamtejszych gór i urokliwe zabytki miasta Żywca oraz poznawaliśmy mieszkańców i tamtejszą kulturę.
Kolejne dni spędziliśmy na zlocie, który odbywał się w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc. Razem z 800 innymi harcerzami i skautami z całej Europy braliśmy udział w najróżniejszych zajęciach np. z relaksacji, plecenia bransoletek, współczesnej kultury, prawa czy lekcji poi (wywijanie kijami i łańcuchami, których końce płoną). Było również wiele innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów, więc każdy znalazł coś dla siebie i nikt się nie nudził. Wieczorami czas spędzaliśmy na koncertach albo w kawiarenkach, gdzie zawiązywały się nowe znajomości i kwitło życie towarzyskie. Mamy nadzieję, że uda nam się wrócić tam również za rok i spędzić kolejnych kilka wspaniałych dni z innymi wędrownikami.
HO Karolina Niczyperowicz
6. Festiwal Piosenki Turystycznej i Wakacyjnej
Zlot Hufca ZHP Wrocław 2016
18 czerwca 2016 roku nowopowstająca drużyna starszoharcerska w naszym Szczepie wzięła udział w Zlocie Hufca ZHP Wrocław. Drużyny harcerskie z całego Wrocławia pojechały na jeden dzień do Sobótki, by tam wziąć udział w grze, rozwiązywać różne zadania i podejmować wyzwania, które przygotowali dla nas organizatorzy. Mieliśmy okazję strzelać z karabinu, poznać w praktyce tajniki survivalu oraz poćwiczyć chirurgiczne szycie na świńskich nóżkach.
Zwieńczeniem zlotu był apel, podczas którego naszej drużynie został wręczony dyplom uczestnictwa i udało nam się wylosować bule halowe. Sobota spędzona w Sobótce na pewno nie była stratą czasy dla nikogo z nas. Dzięki temu wyjazdowi udało nam się poznać lepiej siebie i harcerzy z innych drużyn, pobyć trochę na świeżym powietrzu i świetnie spędzić czas.
HO Alicja Karamańska
Akcja Arsenał 2016
Warszawa 18-20 marzec 2016
W ubiegły piątek wybraliśmy się już po raz drugi naszą drużyną na Rajd Arsenał, który odbywa się co roku w Warszawie, w celu uczczenia pamięci dobrze nam znanej z książki „Kamienie na Szaniec” Akcji pod Arsenałem.
Po wieczornym przyjeździe do stolicy nie mieliśmy za wiele czasu na odpoczynek. Byliśmy spóźnieni, więc zaraz po wejściu do naszej bazy noclegowej zostawiliśmy plecaki i wyruszyliśmy na miasto wziąć udział w wieczornej grze. Zasady były bardzo proste. Szukaliśmy na punktach kodów QR, które sczytywaliśmy telefonem, rozwiązywaliśmy zagadkę która nam się pojawiała i wysyłaliśmy na pomocą aplikacji Snapchat odpowiedź do organizatorów. Po kilku minutach w wiadomości zwrotnej otrzymywaliśmy współrzędne kolejnego punktu. Zabawa była niesamowita! Po grze na terenie naszej bazy noclegowej integrowaliśmy się z innymi patrolami, rozmawialiśmy i... zarwaliśmy nieźle noc ;)
W sobotę rano wstaliśmy bardzo wcześnie, żeby po śniadaniu wyruszyć na całodniową grę miejską. Stawialiśmy się na poszczególnych punktach zaliczając kolejne zadania. Byliśmy między innymi w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Pałacu Ujazdowskim czy na Dworcu Wileńskim. Zadania były bardzo ciekawe i wywoływały u nas dużo śmiechu. W czasie między punktami rozwiązywaliśmy zagadki, które otrzymaliśmy w kopertach od organizatorów. Myślicie, że były łatwe? Jedną z nich zamieszczamy na fotografii! Wieczorem na terenie szkoły, w której nocowaliśmy zorganizowano dla nas grę strategiczną, w której musieliśmy zarządzać naszą fikcyjną korporacją. Okazało się, że jesteśmy urodzonymi dyrektorami i wygraliśmy grę! Noc znowu upłynęła nam na rozmowach, śpiewankach i planowaniu kolejnych wyjazdów naszej drużyny.
W niedzielę był czas tylko na sprzątanie i pakowanie. Z racji wczesnej godziny odjazdu naszego pociągu, nie udało nam się wziąć udziału w mszy i uroczystym apelu przed budynkiem Arsenału. Mogliśmy na pocieszenie przejść się cudownym Krakowski Przedmieściem i zobaczyć kawałek pięknej, zabytkowej Warszawy.
Wyjazd był niesamowity i naładował nas pozytywną energią. Chętni dalszych doznań czekamy z utęsknieniem kolejnego biwaku.
phm. Tomasz Zawodny HR
Obóz Szczepu Harcerskiego "Ślężanie"
Krzeczków 2016
Szanowni Państwo!
Rodzice naszych zuchów, harcerzy oraz sympatycy naszego Szczepu.
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i przekazanie 1% swojego podatku na rzecz naszego Szczepu Harcerskiego "Ślężanie". Otrzymana pomoc finansowa pomoże nam organizować ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży z naszego Szczepu.
Serdecznie dziękujemy.
Czuwaj!
Zuchy, harcerze i instruktorzy Szczepu Harcerskiego Ślężanie
Pierwsza pomoc przedmedyczna - zajęcia w świetlicy
Zadanie w ramach Akcji Arsenał 2016
W piątek 19 lutego 2016 r. odwiedziliśmy dzieci ze świetlicy w szkole przy, której działa nasz Szczep. Opowiadaliśmy uczniom o pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawdziliśmy wiedzę dzieci z tego zakresu. Uczniowie dowiedzieli się także, co powinno znajdować się w apteczce, jak należy się zachować i co trzeba zrobić, gdy spotkamy osobę potrzebującą pomocy medycznej. Poznali również pozycję boczną bezpieczną i przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych. Dzieci przećwiczyły kolejność udzielania informacji podczas telefonowania na te numery.
Uczniowie dowiedzieli się też, gdzie w naszym organizmie znajdują się różne kości m.in. rzepka, miednica, łopatka i mostek. Nauczyli się, jak unieruchamiać rękę przy pomocy temblaka.
W nagrodę za dobre odpowiedzi, wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody. Zajęcia były bardzo ciekawe i wzbogaciły wiedzę dzieci na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.
Druhna Paulina Tyczkowska i Druh Tomasz Zawodny
Pomoce na zajęcia w świetlicy przygotowały druhny - Anastazja, Ala oraz Karolina.
Szczepowa wigilia
Biwak w Kuraszkowie
W dniach 14-15 listopada 2015 Zuchy i Harcerze WSH „Ślężanie” pojechali na biwak do Kuraszkowa - ślicznej małej miejscowości niedaleko Obornik Śląskich. Biwak rozpoczął się marszem z Obornik do Kuraszkowa (około 5 km). Świeciło piękne słońce, więc droga minęła nam szybko. Na miejscu Zuchy rozpoczęły spotkanie z Tytusem, Romkiem i A’tomkiem. Przez dwa dni uczestniczyły w zbiórkach o tematyce tego kultowego komiksu. Harcerze zaś mieli okazję zostać biznesmenami i stworzyć własną firmę: nadali jej nazwę, ustalili branżę i prezentowali przed konsumentami. Zagrali również w pewną wersję podchodów, w której w grupach musieli podpisać się na siedmiu kartkach (rozmieszczonych na terenie ośrodka) tak, by nie zauważyli ich strażnicy (2-3 osoby, które przechadzały się i szukały zespołów). Drugiego dnia przywitał nas deszcz i padało cały czas, ale dla nas nie był to problem, bo zabawa i tak była przednia.
Wszyscy uczestnicy wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Radosna Parada Niepodległości
Ogólnopolski Harcerski Górski Rajd Granica 2015
zakończony sukcesem!
Przed nami było ponad 70 km na V Trasie Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej.
Startowaliśmy z Trzcińska, krótka 3-godzinna podróż i znaleźliśmy się na punkcie startowym. Odebraliśmy krokomierz dla dokładniejszego zapoznania się z przebytymi kilometrami i wyruszyliśmy w drogę. W pierwszy dzień zeszliśmy do Kowar. Przez całą trasę wykonywaliśmy świetnie przygotowane zadania. Ten dzień był tylko na rozgrzewkę, szliśmy około 10 godzin. Drugi był już znacznie cięższy, lecz oczywiście daliśmy radę. Nie obyło się bez przygód m.in. w Rędzinach, gdy nabraliśmy zapasy wody u miejscowych. Tak właśnie w piątek weszliśmy na Śnieżkę, przez Słoneczniki, Śnieżne Kotły, aż do Hali Szrenickiej, gdzie zatrzymaliśmy się na ostatni marszowy nocleg. Przez ten dzień mieliśmy chwilę, gdy byliśmy zmęczeni i słabiej szło nam wchodzenie na szczyty, lecz nie poddaliśmy się i z pogodą ducha, śpiewając, dotarliśmy do ciepłych łóżek, które okazały się oazą na naszej górskiej pustyni...i zmęczonych nóg. W sobotę zgraną drużyną zeszliśmy do Szklarskiej Poręby. Na 21 patroli stanęliśmy na 5 miejscu. Za rok znów ruszamy na V Trasę!
dh. Anastazja Śpiwak
Nasze zdjęcie z Naczelnikiem ZHP - Harcmistrzynią Małgorzatą Sinicą
Obóz Szczepu Harcerskiego "Ślężanie"
Baza Obozowa w Lginiu
18 VII - 2 VIII 2015 r.
16 lipca 2015 r. wyjechaliśmy na obóz do Lginia. Na bazie byliśmy pierwszy raz, ale jakie miłe było zaskoczenie, kiedy zobaczyliśmy rozstawione namioty! Musieliśmy je jedynie przestawić. Przez 2 dni zarówno zuchy, harcerze, jak i wędrownicy ozdabiali obóz, a gdy już wyglądał należycie, zaczęliśmy realizować nasz plan pracy. Odbyły się między innymi chrzty obozowe, wybory mini-miss i mini-mistera, śluby, konkurs piosenki harcerskiej i nie harcerskiej, gra "Dom Wariatów", milionerzy oraz mnóstwo ognisk rozpalanych 1 zapałką, przerywanych śpiewankami i quizami. Najbardziej jednak przypadła wszystkim do gustu gra we „Flagi”. Zuchy, harcerze i wędrownicy przechodzili samych siebie, planując strategię i przewidując posunięcia przeciwnika. Gry wiele razy musiały zakończyć się remisem. To tylko niektóre z zajęć, które zajmowały nasz czas. Oczywiście jedzenie było przepyszne, a Panie Kucharki przemiłe! Nigdy nie było problemu, by dostać coś extra, zwłaszcza gdy na bazie zostaliśmy sami. Na pewno przy tegorocznym obozie - Lgiń 2015 ani uczestnicy, ani kadra nie postawią krzyżyka zaliczone, tylko wszyscy będą długo pamiętać zarówno o osach i zakazie barania dżemu, jak i o wartach, na które chętnych nigdy nie brakowało.
sam. Alicja Karamańska
Święto Wojska Polskiego
Warszawa
14 VIII - 16 VIII 2015 r.
W piątek 14 sierpnia trzy osoby z naszej drużyny: Paulina, Dominika i Tomek wraz z innymi harcerzami z Dolnego Śląska pojechały na biwak do Warszawy. Nasz wyjazd miał na celu wzięcie udziału w święcie Wojska Polskiego. Do stolicy dojechaliśmy po południu i udaliśmy się do siedziby Gównej Kwatery ZHP – miejsca, gdzie pracują najważniejsze osoby w naszej organizacji. Po spotkaniu z wieloma ciekawymi instruktorami poszliśmy do Centralnej Składnicy Harcerskiej, gdzie każdy mógł się zaopatrzyć w najwspanialsze rzeczy. Wieczorem pojechaliśmy na cmentrz na Powązkach i złożyliśmy wieniec na grobie hm. Stefana Mirowskiego – patrona naszej chorągwi. Następnie wraz z żołnierzami, policjantami i harcerzami z Warszawy wzięliśmy udział w Apelu Poległych.
Następnego dnia pojechaliśmy zwiedzić Park Łazienkowski i oglądaliśmy defiladę wojskową oraz pokaz sprzętu wojskowego i wspaniałe akrobacje powietrzne samolotów i śmigłowców. Po południu udaliśmy się na Pola Marsowe, gdzie żołnierze prezentowali swoje oddziały, sprzęt, na którym pracują i opowiadali o tym, czym zajmują się na co dzień. Wieczorem spacerowaliśmy po Starym Mieście i podziwialiśmy piękno naszej Stolicy.
W niedzielę po szybkim pakowaniu pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Mimo ogromnej kolejki, w której przyszło nam stać, wytrwaliśmy i zdobyliśmy bilety. Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie i pozwoliło dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat Powstania Warszawskiego. Wieczorem wróciliśmy do Wrocławia z uśmiechami na twarzach i wieloma nowymi znajomymi z Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Oby takich wspólnych wyjazdów było jak najwięcej!
pwd. Tomasz Zawodny
Znaczek zucha wykonany przez nasze zuchy
45 Rajd Arsenał
20-22 marca 2015r.
W miniony weekend, pojechaliśmy całą drużyną do Warszawy, aby wziąć udział w 45 edycji Rajdu Arsenał – imprezie mającej na celu upamiętnienie rocznicy Akcji pod Arsenałem. Do stolicy przyjechaliśmy w piątek po południu. Po zakwaterowaniu w szkole, w której nocowaliśmy, wzięliśmy udział w zajęciach integracyjnych. Poznaliśmy nowych harcerzy z całej Polski i spotkaliśmy wielu znajomych z Wrocławia. Wieczorem odbyło się świeczkowisko, na którym rozmawialiśmy o naszych marzeniach i możliwościach zmieniania Polski przez ludzi młodych.
Sobotę rozpoczęliśmy pobudką o godzinie 7.00 rano. Później szybkie śniadanie, toaleta poranna i już jechaliśmy autobusem na pierwszy punkt naszej całodziennej gry, który znajdował się w przepięknych Łazienkach Królewskich. Przez 10 godzin jeździliśmy po całej Warszawie, ucząc się fotografii, gry w tchoukball'a, zwiedzając muzeum narodowe oraz poznając historię kombatantów wojskowych prowadzących działania poza granicami naszego kraju. Wieczorem całą naszą bazą kręciliśmy lipdup związany z tematyką nowoczesnego patriotyzmu. Efekt wyszedł fantastyczny! Po zajęciach chwila odpoczynku i już jechaliśmy na nocną grę po Warszawie, podczas której dowiadywaliśmy się ciekawych rzeczy o Polakach, którzy są znani za granicą, ale niestety nie są znani w naszym kraju.
Niedziela była dniem przeznaczonym na obchody upamiętniające 72 rocznicę Akcji pod Arsenałem. O godzinie 12.00 około 1000 uczestników rajdu zebrało się na placu Marszałka Piłsudskiego, aby uczestniczyć w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i uroczyście odśpiewać hymn państwowy. Następnie w asyście orkiestry wojskowej przemaszerowaliśmy pod Arsenał i odbył się apel z udziałem władz ZHP. Był to ostatni punkt programu rajdu. Później pozostało nam już tylko wrócić do Wrocławia. Ale też nie byle jak, bo pendolino! Rajd Arsenał był wspaniałym przeżyciem i dostarczył nam wielu przygód i wiele satysfakcji. Na pewno pojedziemy na kolejną edycję już za rok!
Dzień Myśli Braterskiej
22 lutego 2015 r.
22 lutego obchodziliśmy największe skautowe święto - Dzień Myśli Braterskiej. Z tej okazji w naszym hufcu została zorganizowana gra miejska dla harcerzy. Wszystkie patrole miały jeden cel - zbudować maszynę, która uchroni świat przed pędzącym w naszym kierunku wielkim meteorytem. Po kilku godzinach zmagań, podczas prezentacji, mogliśmy obserwować najróżniejsze urządzenia świadczące o dużej kreatywności harcerzy i znajomościach przeróżnych praw fizyki. Największym zaskoczeniem były dla nas wyniki gry. Pierwsze miejsce zajął patrol 111 Wrocławskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy z naszego Szczepu!
Po grze udaliśmy się do Rynku, gdzie o godzinie 17 spotkały się wszystkie zuchy, harcerze, wędrownicy i instruktorzy naszego hufca, a także goście z całej Polski. Zawiązaliśmy wspólny krąg, odśpiewaliśmy "Bratnie Słowo" i organizatorka spotkania tradycyjnie po policzeniu wszystkich zebranych puściła iskrę przyjaźni. Okazało się, że po raz kolejny udało nam się pobić rekord liczby uczestników. Zebrało się nas prawie 279 osób.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wędrownicy z naszego Szczepu, jako wolontariusze, zebrali łącznie 2686,20 zł. Celem zbiórki pieniędzy było wsparcie diagnostyki pediatrycznej, onkologicznej i kardiochirurgicznej oraz godnej opieki osób w podeszłym wieku.
Szczepowa Wigilia
18 grudnia 2014 r.
W czwartek 18 grudnia spotkaliśmy się ponownie na Wigilii Szczepowej. W tym roku gościliśmy również rodziców naszych zuchów i harcerzy. Na początku wysłuchaliśmy przemowy naszej druhny komendantki i obejrzeliśmy przygotowane jasełka. Później zostaliśmy podzieleni na grupy i wzięliśmy udział w świątecznych kalamburach oraz kolędowaniu. Następnie przełamaliśmy się opłatkiem i wszyscy zaczęli składać sobie życzenia. W końcu przyszedł czas na poczęstunek i wspominanie całego kończącego się roku. Po zakończeniu wigilii każdy kto chciał, mógł wziąć ze sobą do domu płomyk Betlejemskiego Światła Pokoju, który odebrały dla nas dh. Karolina Kusik i dh. Anastazja Śpiwak.
Wycieczka 110 WDW do Warszawy
9 - 11 listopada 2014 r.
Tym razem wybraliśmy się do Warszawy poznać naszą stolicę i wziąć udział w obchodach święta Niepodległości. Noclegiem ugościł nas hufiec Warszawa-Wola. Podczas trzech dni chodzenia po ulicach Warszawy udało nam się zobaczyć Stare Miasto, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Wilanów, Pałac Kultury i Nauki oraz wiele innych miejsc. Obowiązkowym punktem naszego programu było Muzeum Powstania Warszawskiego. Stanie w kolejce za biletami zajęło nam prawie dwie godziny, ale na prawdę było warto. 11 listopada braliśmy udział w Prezydenckim Marszu Niepodległości. Było to coś niesamowitego, ale zgodnie uznaliśmy, że wrocławska parada jest o wiele lepsza. Po trzech dniach zwiedzania, oglądania, poznawania nowych ludzi i świetnej zabawy trzeba było wracać do domu. Ale wspomnienia pozostały i miejmy nadzieję, że nigdy nie znikną.
Radosna Parada Niepodległości
11 listopada 2014 r.
W tym roku 11 listopada obchodziliśmy 96. rocznicę odzyskania niepodległości. Zuchy uczestniczyły w uroczystym apelu niepodległościowym z udziałem uczniów wrocławskich szkół oraz wysłuchały koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Szły też w radosnej paradzie, która tradycyjnie przemaszerowała przez centrum miasta. Wzięliśmy też udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego.
Szczepowy Biwak w Starczowie
W weekend 18-19 października biwakiem w Starczowie rozpoczęliśmy naszym Szczepem nowy rok harcerski. Każda z trzech drużyn miała swoje indywidualne zajęcia. Zuchy w sobotę razem z harcerzami odbywały zwiad po wsi Starczów. Odwiedzili m.in. farmę krów, które dają mleko do produkcji serków "Danio". Po południu odbyły się zajęcia w ośrodku. Zuchy zdobywały sprawność detektywa, a harcerze uczyli się terenoznawstwa i układania ognisk. W tym czasie wędrownicy pojechali do Barda Śląskiego, w którym oglądali całe miasto z tarasu widokowego, byli na zabytkowym moście nad Nysą i zwiedzili Sanktuarium Maryjne.
Po obiedzie ugotowanym przez kulinarnie uzdolnionych wędrowników, był czas na krótki odpoczynek. Wieczorem zaś zorganizowaliśmy świecznisko, na którym graliśmy, śpiewaliśmy, rozmawialiśmy i poznawaliśmy siebie na wzajem.
W nocy harcerze wzięli udział w grze "Dom wariatów", podczas której przenieśli się do mitologicznych czasów greckich bogów. Po grze trzy osoby przy obrzędowym ognisku dostały chusty w nowych barwach drużyny.
Następnego dnia odbył się uroczysty apel Szczepu, na którym dh. Karolina Niczyperowicz oficjalnie została mianowana drużynową 111 Wrocławskiej Drużyny Harcerskiej, a dh. Paulina Tyczkowska złożyła Zobowiązanie Instruktorskie. Później wszyscy razem wzięliśmy udział w grze terenowej i zanim się obejrzeliśmy już siedzieliśmy w pociągu wracając do Wrocławia. Biwak był cudowny, zaskakujący i przede wszystkim udany! Miejmy nadzieję, że jaki start, taki będzie i cały rok.
pwd. Tomasz Zawodny
Zuchowy i Harcerski Start
27 września 2014 r. środowiska Hufca w czasie różnych zadań i gier organizowanych przez Namiestnictwa oficjalnie rozpoczęły zuchowy i harcerski rok 2014/2015. Zuchy pojawiły się na Harcerskim Ośrodku Wodnym RANCHO, żeby bawić się, pląsać i grać. Spotkanie zakończyło się ogniskiem, podczas którego Druhna Namiestniczka opowiedziała gawędę o chłopcu, który chciał zostać harcerzem. A po ognisku oczywiście był pożegnalny krąg.
Tradycją naszej drużyny wędrowniczej stał się udział w Rajdzie "Granica". W tym roku wybraliśmy się na trasę VI organizowaną przez Hufiec Bierutów. Przez pierwsze trzy dni wędrowaliśmy pięknymi szlakami górskimi Sudetów, podziwiając uroki zarówno polskiej, jak i czeskiej strony. Po drodze mieliśmy do wykonania różne zadania, poznawaliśmy nowych ludzi i przede wszystkim świetnie się bawiliśmy! Wieczorami czekały przygotowane dla nas gry, świeczniska i ścianka wspinaczkowa.
Trzeciego dnia dotarliśmy do Szklarskiej Poręby, gdzie miał się odbyć finał całego Rajdu. Wieczorem obejrzeliśmy wspaniały koncert i uczestniczyliśmy w nocnej grze w "chińczyka". Na apelu naszej trasy okazało się, ze zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce, co było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem.
W niedzielę odbył się finał i uroczysty apel kończący Rajd. Wieczorem wszyscy byliśmy już w domach. Z uśmiechem na twarzach i satysfakcją z faktu pokonania wielu kilometrów górskich szlaków, już planujemy wyjazd w przyszłym roku.
sierpień 2014 r.
W tym roku wędrownicy z naszego szczepu zamiast pojechać na obóz, wybrali się na Wędrowniczą Watrę 2014. Jest to organizowana corocznie największa impreza, podczas której zjeżdżają się w jedno miejsce wędrownicy z całej Polski. Nasze przygotowania do tego wydarzenia zaczęliśmy już w marcu! Naszym zadaniem przedwatrowym było zachęcenie jak największej liczby osób do oddawania krwi. Wiemy, że apel dotarł do prawie 100 osób!
W końcu nadszedł ten upragniony dzień. 14 sierpnia spotkaliśmy się na Dworcu Głównym we Wrocławiu i ruszyliśmy pociągiem do Smętowa Granicznego niedaleko Tczewa. Tam zaczynała się nasza pięciodniowa wędrówka. Poznaliśmy na niej uroki województwa Kujawsko-Pomorskiego, przeżyliśmy wiele niesamowitych przygód i poznaliśmy ogromną liczbę nowych ludzi. Jeden dzień podczas wędrówki był poświęcony służbie społeczeństwu. Naszym zadaniem było sprzątanie lasów niedaleko Włocławka. Przy tej okazji mogliśmy porozmawiać z leśniczym i dowiedzieć się wielu ciekawostek. Podczas naszej wędrówki pokonaliśmy...550 km! Poruszaliśmy się pociągiem, autobusem, chodziliśmy na piechotę. Jednak naszym najczęstszym środkiem komunikacji był autostop i to on przypadł nam najbardziej do gustu. Byliśmy w Toruniu, Bydgoszczy, Tucholi, Włocławku, Gostyninie i wielu, wielu innych miejscach.
Po pięciu dniach wędrówek wszystkie trasy Watry spotkały się na centralnym zlocie w Małeczu. Pierwszego dnia zapłonęła uroczyście Wędrownicza Watra i płonęła tak do samego końca. Na zlocie braliśmy udział w specjalnie przygotowanych dla nas warsztatach, a także sami prowadziliśmy dwa z nich. Wieczorami czas spędzaliśmy w Centrum Kulturalnym, kawiarenkach zlotowych albo przy ognisku, poznając znów wiele nowych osób. Dla niektórych wyjazd ten był jeszcze bardziej wyjątkowy. Karolina Kusik otrzymała chustę w barwach naszej drużyny, a Karolina Niczyperowicz i Alicja Karamańska naramienniki wędrownicze.
Watra była podsumowaniem naszej całorocznej pracy jako drużyny. Dodała nam nowej energii na nadchodzący nowy rok harcerski. Dzięki niej zawiązaliśmy nowe przyjaźnie i poznaliśmy wspaniałe miejsca Polski. Z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do Wrocławia. I już planujemy wyjazd na Wędrowniczą Watrę 2015, bo, jak głosi tegoroczne hasło: Wszystko jest wyzwaniem! I nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko problemy, które można rozwiązać, działając jedynie razem, w grupie znajomych.
pwd. Tomasz Zawodny
Kolonia Zuchowa w Krzeczkowie
sierpień 2014 r.
Rok Harcerski 2013/2014
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
12 stycznia 2013 r.
W niedzielę 12 stycznia wędrownicy ze 110 WDW brali udział w 22 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spotkaliśmy się w Rynku o godz. 9.00. Każdy otrzymał identyfikator, puszkę, serduszka i... ruszyliśmy! Pieniądze zbieraliśmy dosłownie w całym mieście. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane oddziałom dziecięcym oraz na opiekę nad osobami starszymi. Ludzie bardzo chętnie wrzucali pieniądze do puszek, otrzymując w zamian serduszko.
Podczas trwania finału na Rynku odbywało się wiele atrakcji. Postanowiliśmy wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy i obsługi Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED), które okazało się bardzo interesujące. Zbiórkę pieniędzy zakończyliśmy o 20.30 podczas "Światełka do nieba". Mimo zimna i przelotnego deszczu wszyscy byliśmy zadowoleni i szczęśliwi, ponieważ mogliśmy pomóc innym.
Szczepowa wigilia
18 grudnia 2013 r.
Miło nam poinformować, że nasz Szczep otrzymał złoty medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Medal został przyznany przez Zarząd Dolnośląskiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego
ZUCHOWY START 2013
21 września 2013 r.
RAJD GRANICA 2013
19 września 2013 r.
Udział w Rajdzie Granica stał się w naszym Szczepie już tradycją. 19 września patrol Rapsodia składający się z harcerzy 110 WDW, 101 WDW i 137 WDH spotkał się rano na Dworcu Głównym, aby wyruszyć na nową przygodę. Naszą wędrówkę zaczynaliśmy ze stacji kolejowej w Jakuszycach. Wędrowaliśmy pięknymi górami podziwiając widoki i wykonując nie takie proste zadania. Musieliśmy, między innymi upiec naleśniki na ognisku, rozwiązać test z wiedzy harcerskiej czy przejść po zawieszonej dwa metry nad ziemią linie nie używając przy tym rąk. Wieczorem dotarliśmy do Ścięgien, gdzie nocowaliśmy. Naszym sukcesem było „zdobycie” łóżek! Ale nie od razu mogliśmy pójść spać. Czekała nas jeszcze prezentacja patroli. Dzięki niej wszyscy lepiej się poznaliśmy.
Następnego dnia o godzinie 5.00 rano wyruszyliśmy dalej w trasę. Tym razem mięliśmy do pokonania o wiele dłuższy i trudniejszy odcinek gór, zaliczając po drodze Śnieżkę. Warunki pogodowe były bardzo trudne. Wiele patroli musiało zrezygnować z wędrówki, ale nie my. Dzielnie pokonaliśmy cała trasę. W nocy odbyła się symulacja wypadku masowego, podczas której uczestnicy Rajdu mogli poćwiczyć pierwszą pomoc w trudnych sytuacjach.
<br.
W sobotę braliśmy udział w licznych grach sprawnościowych i logicznych. Około południa zostaliśmy przewiezieni autokarami do Szklarskiej Poręby, gdzie spotkaliśmy uczestników innych tras Rajdu. O godzinie 17.00 odbyły się finały, a następnie zostaliśmy zaproszeni na koncert zespołu „U studni” podczas którego wspaniale się bawiliśmy. Mimo późnej godziny i ogromnego zmęczenia nikt nie chciał iść spać. Część osób wzięła udział z nocnej koszykówce, inni grali w różne gry i poznawali nowych ludzi. Ta noc była szczególna dla Żurka, ponieważ otrzymał naramiennik wędrowniczy i został przyjęty w poczet wędrowników naszego Szczepu! Gdy wszyscy poszli spać było już bardzo późno.
Niedziela zleciała nam bardzo szybko. Rano msza św., następnie apel i już trzeba było wracać do Wrocławia. Mimo ogromnego zmęczenia, odcisków na stopach i lekkiego przeziębienia byliśmy szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie. I już planujemy przyjechać tu za rok!
Więcej zdjęć z Rajdu Granica: www.rajdgranica.zhp.pl
UWAGA ZUCHY I HARCERZE!
Rozpoczynamy nowy Rok Harcerski 2013/2014
Zapraszamy do naszego Szczepu wszystkich chętnych, którzy chcą poznawać harcerskie ideały, zdobywać nowe umiejętności oraz spędzać czas z przyjaciółmi na zbiórkach, wycieczkach i obozach.
Informujemy, że zbiórki zuchowe w tym roku harcerskim odbywać się będą w środy w godz. 17.00 - 18.15.
Harcerze spotykają się na zbiórkach w poniedziałki w godz. 17.00 - 18.00.
Obóz Szczepu Harcerskiego "Ślężanie"
w Imiołkach nad jeziorem Lednickim
27 lipca - 11 sierpnia 2013 roku
45-lecie Szczepu Harcerskiego "Ślężanie"
Harcerski Ośrodek Wodny "Stanica"
22 czerwca 2013 r.
W sobotę 22 czerwca 2013 r. odbyło się 45 – lecie Szczepu Harcerskiego „Ślężanie”, na którym spotkali się dawni i obecni harcerze, wspominając czas wspólnie spędzonych obozów letnich, zimowisk, rajdów, biwaków i zbiórek.
Na uroczystym apelu druhna Komendantka Krystyna Kijewska rozdała instruktorom dyplomy – podziękowania za zaangażowanie i pracę z dziećmi i młodzieżą. Dyplom otrzymał m. in. Druh Tadeusz Wilk, który 45 lat temu zakładał Szczep wraz z druhną Krystyną Weyde-Mejer – wieloletnią Komendantką Szczepu. Pani Dyrektor naszej szkoły - Ewa Młodożeniak w podziękowaniu otrzymała Honorową Odznakę Dolnośląskiej Chorągwi ZHP.
Czas wspomnień wypełniony był rozmowami, wspólnym posiłkiem, ogniskiem z piosenkami przy gitarze oraz grą terenową dla zuchów.
Za 5 lat Ślężanie będą obchodzić swoje 50-lecie, o którym już zaczynają myśleć, bo przecież …
„Nie zgaśnie tej przyjaźni żar, co połączyła nas.
Nie pozwolimy, by ja starł nieubłagany czas…”
Więcej zdjęć z 45-lecia: Galeria zdjęć
Więcej zdjęć z 45-lecia: Galeria zdjęć
Druhny i Druhowie!
Serdecznie ZAPRASZAMY NA 45-LECIE SZCZEPU HARCERSKIEGO ŚLĘŻANIE!
OBÓZ HARCERSKI 2013
Szczep Harcerski Ślężanie
serdecznie zaprasza
zuchy, harcerzy i wszystkich uczniów naszej szkoły
na obóz harcerski w Imiołkach nad jeziorem Lednickim
Termin: 27 lipca - 11 sierpnia 2013 roku
Koszt: 850 zł
Podczas obozu jesteśmy zakwaterowani w namiotach wojskowych typu "dziesiątka". Mieszkamy w samym sercu lasu blisko pięknego jeziora. W bazie znajduje się kuchnia polowa oraz stołówka. Uczestnicy są pod stałą opieką medyczną oraz opieką ratownika WOPR.
HARCERSKIE WAKACJE– to ogniska ze śpiewem przy gitarze, gry terenowe, zabawy integracyjne, wycieczki po okolicy, a także nauka samodzielności, zdobywanie nowych umiejętności oraz przyjaźni. Harcerskie wakacje to również aktywny wypoczynek w lesie nad czystym jeziorem.
Więcej informacji można uzyskać u drużynowych podczas zbiórek zuchowych i harcerskich oraz u druhny Komendantki hm. Krystyny Kijewskiej pod numerem telefonu 502 065 144.
Serdecznie zapraszamy!!!
PRZEŻYJ Z NAMI WSPANIAŁĄ HARCERSKĄ PRZYGODĘ!
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
13 stycznia 2013 r.
W niedzielę 13.01.2013r., trzynastu harcerzy z naszego Szczepu kwestowało na terenie całego miasta zbierając pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów".
Zaczęliśmy o godzinie 9.00, a najwytrwalszych można było spotkać nawet na światełku o 20.00. Podczas akcji panowała bardzo wesoła atmosfera, na Rynku było mnóstwo różnych atrakcji, a na ulicach co chwilę spotykaliśmy kogoś znajomego.
Nie wiemy, czy zeszłoroczny rekord został pobity, ponieważ pieniądze są nadal liczone, ale trzymamy za to mocno kciuki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej i zachęcamy do udziału w kolejnym finale już dziś!
Więcej zdjęć z finału można znaleźć tutaj : Zdjęcia
Radosna Parada Niepodległości
11 listopada 2012 r.
11 listopada 2012 r. harcerze z 111 WrDHiH wspólnie z mieszkańcami Wrocławia obchodzili Święto Niepodległości. O godzinie 11.30 wzięli udział w uroczystej zmianie wart na Placu Gołębim, a następnie razem z Radosną Paradą przemaszerowali ulicami miasta. Na koniec można było pooglądać pokaz musztry kawalerii oraz zjeść wojskową grochówkę.
Harcerski Start 2012
6 października 2012 r.
6.10.2012 r. patrol starszoharcerski „Następni” ze 111 WrDHiH wziął udział w Starcie Harcerskim Hufca ZHP Wrocław. Mimo małej frekwencji rajd wypadł świetnie. Wędrowaliśmy z Sobótki na szczyt Ślęży, wykonując najróżniejsze zadania na trasie. Najciekawszym okazało się wykonanie poduszki z rzeczy, które mieliśmy przy sobie i z tego, co znaleźliśmy w lesie.
Na szczycie góry spotkaliśmy się wspólnie z innymi patrolami przy ognisku z kiełbaskami. Następnie odbył się apel i Rok Harcerski 2012 został uroczyście otwarty. Wędrówkę po szlakach w okolicach Sobótki wspominamy bardzo ciepło i już szykujemy się do kolejnego rajdu.
Dom Wariatów :)
26 - 27 września 2012 r.
Harcerze ze 111 WrDHiH nocy z 26 na 27 września 2012 r. szybko nie zapomną. Odbyło się wtedy nocowanie w hufcu rozpoczynające nasz rok harcerski w drużynie. Na początku zastępy brały udział w konkursie kulinarnym. Miały za zadanie, korzystając z zaszyfrowanych alfabetem Morse'a przepisów, upiec gofry. Po godzinnych trudach przysmaki były gotowe. Najlepszymi kucharkami okazały się: Gabrysia, Asia i Karolina. Następnie wszyscy wzięliśmy udział w kominku poświęconym Prawu Harcerskiemu, podczas którego dyskutowaliśmy, czy trudno w dzisiejszych czasach być prawdziwym harcerzem. Po kominku śpiewaliśmy, oglądaliśmy filmy i zorganizowaliśmy konkurs „Mam Talent”.
W nocy zrobiliśmy alarm i poszliśmy grać w grę nocną „Dom Wariatów” zorganizowaną przez wędrowników ze 110 WDW. Na różnych punktach czekały na harcerzy zjawy rodem z horroru, jak na przykład Freddy Krueger, mumia, czy Banshee. Gra skończyła się późno w nocy (co nie przeszkodziło najwytrwalszym w obejrzeniu jeszcze jednego filmu). Rano posprzątaliśmy po sobie i wróciliśmy do domów. Ta noc naprawdę była niezapomniana i już nie możemy doczekać się następnej!
Rajd Granica
13 - 16 września 2012 r.
W dniach 13-16 września 2012 r. nasz patrol „Rapsodia” ze 110 WDW wyruszył na XX Ogólnopolski Harcerski Górski Rajd Granica. Przez trzy dni wędrowaliśmy po Sudetach, zdobywając szczyty gór, podziwiając piękne widoki i wykonując nieraz niełatwe zadania na punktach kontrolnych. Tematyką naszej trasy były różne państwa świata. Wieczorami gromadziliśmy się przy kominkach i świeczniskach.
Trzeciego dnia spotkaliśmy się z uczestnikami innych tras w Szklarskiej Porębie. Po finałach poszliśmy na specjalnie dla nas zorganizowany koncert, na którym zagrał uwielbiany przez wszystkich zespół „Dom o Zielonych Progach”. Tej nocy nikt nie spał. Wszyscy integrowali się z harcerzami z innych drużyn, a najwytrwalsi wzięli udział w rozgrywkach nocnej koszykówki.
Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w mszy świętej i uroczystym apelu kończącym rajd. Do Wrocławia wróciliśmy bez większych problemów. Choć byliśmy zmęczeni i bardzo niewyspani, to na naszych twarzach malował się uśmiech. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych czterech wspaniale spędzonych dni i nie możemy doczekać się kolejnej edycji Rajdu Granica w przyszłym roku.
Zlot Hufca Wrocław
18 - 20 maja 2012 r.
W dniach 18-20 maja odbył się we Wrocławiu zlot naszego Hufca. Patrol "Patatas" złożony z naszej drużyny również wziął w nim udział.
Spotkaliśmy się w piątek pod szkołą i pojechaliśmy do HOW "Stanica", gdzie zostaliśmy zakwaterowani. Po rozbiciu naszego namiotu i rozpakowaniu plecaków, mieliśmy chwilę czasu dla siebie. Wieczorem zasiedliśmy do wspólnego ogniska otwierającego zlot i przy dźwiękach gitary miło spędziliśmy czas. Obejrzeliśmy również krótki film, który miał nam pomóc następnego dnia w rozwiązaniu kryminalnej zagadki...
W sobotę o godzinie siódmej rano była pobudka. Po śniadaniu odbył się apel i warsztaty, które miały nas przygotować do pracy detektywów. Uczyliśmy się szyfrowania wiadomości, łączności, kamuflażu i innych przydatnych umiejętności. Po południu wyruszyliśmy na miasto, aby wziąć udział w grze detektywistycznej. Wieczorem zmęczeni wróciliśmy do naszego ośrodka, zjedliśmy kolację, a później spotkaliśmy się przy ognisku i dzieliliśmy się wrażeniami z gry. Dzień zakończył się pokazem zespołu Fire-show.
Ostatniego dnia rano wzięliśmy udział w grze ekonomicznej i odkryliśmy, że mamy w drużynie przyszłych biznesmenów. Po zabawie nadszedł czas na pakowanie się. Gdy namioty były już poskładane, a obozowisko wysprzątane, wszyscy uczestnicy Zlotu udali się na Stadion Olimpijski, by wziąć udział w uroczystym apelu. Zjawiło się tam ponad 300 harcerzy, zuchów i instruktorów oraz zaproszeni goście.
Po apelu wróciliśmy pod szkołę, by rozejść się do domów. Choć byliśmy zmęczeni i niewyspani, to mamy teraz niezapomniane wspomnienia i z niecierpliwością czekamy na kolejny taki wyjazd.
Szczepowe zimowisko w Marianówce
14 - 20 stycznia 2012 r.
XX Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
8 stycznia 2012 r.
Przekazanie Światła Betlejemskiego w kościele św. Michała
23 grudnia 2011 r.
Szczepowa wycieczka do Warszawy
13 - 16 października 2011 r.
W dniach 13 – 16 października 2011 r. byliśmy na wycieczce w Warszawie. Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i Powązki, na których zapaliliśmy znicze na mogiłach harcerzy z Szarych Szeregów poległych podczas wojny. Bardzo ciekawa była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Zuchy wzięły udział w zabawie pt. „Legendarny zuch Warszawy”. Harcerze uczestniczyli w grze, która miała na celu poznanie Starego Miasta. Wieczorem zasiedliśmy przy kominku i rozmawialiśmy o prawie harcerskim. Wszyscy wrócili z wyprawy do stolicy bardzo zadowoleni.
Przygotowaliśmy kiermasz ciast, z którego dochód został przeznaczony na rehabilitację po wypadku dh. Krzysztofa Dreszera
13.09.2011
Obóz Szczepu Harcerskiego "Ślężanie"
Krzeczków 16 - 31 lipca 2011 r.
Galeria zdjęć część I
Galeria zdjęć część II
Galeria zdjęć część III
Zlot Chorągwi Dolnośląskiej 2011
21.05.2011
Więcej zdjęć znajduje się na stronie http://hufiec.wroclaw.zhp.pl
WIOSENNY BIWAK W SOBÓTCE
16-17.04.2011
SPOTKANIE Z LECHEM JANERKĄ
- byłym harcerzem naszego Szczepu, absolwentem naszej szkoły oraz muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów.
17 marca 2011 r.
ŻEGNAMY ZIMĘ!
ZIMOWISKO W MARIANÓWCE KOŁO MIĘDZYGÓRZA
12 - 18 lutego 2011 r.
Miło nam poinformować, że harcerka naszej 111 Wrocławskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy im. Olgi Małkowskiej dh. Karolina Niczyperowicz została laureatką XVII Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w kategorii „Ósemeczka”.
Serdecznie Gratulujemy !
BIWAK W MILICZU
1 - 3 października 2010 r.
OBÓZ W KRZECZKOWIE
3 - 18 lipca 2010 r.
ZIMOWISKO W KARPACZU
30.01 – 5.02.2010 r.
HISTORIA SZCZEPU HARCERSKIEGO ŚLĘŻANIE
Szczep Harcerski Ślężanie powstał w listopadzie 1968 roku przy Szkole Podstawowej nr 78 we Wrocławiu. Jego założycielami byli młodzi i pełni zapału instruktorzy – druhna Krystyna Weyde – Mejer, druh Tadeusz Wilk i druh Krzysztof Trzęsicki.
Do Szczepu należało setki zuchów i harcerzy, którzy dorastali pod okiem swojej Komendantki i jednocześnie nauczycielki języka polskiego – druhny Krystyny Weyde – Mejer. Spotykali się oni na cotygodniowych zbiórkach, jeździli na liczne rajdy, wycieczki, zimowiska i wyczekiwane przez wszystkich letnie obozy, które dorośli już harcerze wspominają do tej pory. Najbardziej znane były te organizowane w latach 80. nad morzem w Górczynie, potem samodzielne w Radęcinie, czy w ostatnich latach w Krzeczkowie nad Jeziorem Niesłysz.
W trakcie wyjazdów zuchy i harcerze uczą się samodzielności i zaradności. Poznają także Wrocław i jego okolice oraz historię swojej Ojczyzny, w tym szczególnie losy polskich twórców ZHP – Olgi i Andrzeja Małkowskich oraz poległych w czasie II Wojny Światowej harcerzy, których pamięć utrwalił w Kamieniach na szaniec Aleksander Kamieński - Rudego (Jana Bytnara), Alka (Aleksego Dawidowskiego) i Zośki (Tadeusza Zawadzkiego). Szczepowe drużyny harcerskie noszą Ich imiona.
Pamięć o poległych harcerzach utrwalały także coroczne wyjazdy do Warszawy na Rajd Akcja Arsenał organizowany przez Hufiec Mokotów w kolejne rocznice odbicia Rudego z rąk gestapo. Każdego roku w listopadzie harcerze pamiętają też o zmarłych instruktorach, dbając o Ich groby.
Przez wiele lat Ślężanie uczestniczyli również w Zlotach chorągwi i hufców wrocławskich integrujących środowisko harcerskie. Do stałych akcji należą także Harcerski Start, Szczepowa Wystawa Zwierząt oraz szkolenia poświęcone zdobywaniu sprawności i stopni zuchowych oraz harcerskich. Odbywają się też szczepowe Andrzejki, Mikołajki, Wigilia i wiele innych imprez.
Przez wszystkie lata Ślężanie starali się pomagać innym. Włączali się m.in. w akcje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Uśmiech pod choinkę, czy Harcerze – Seniorom.
W roku 1996 druhna Marta Bajrakowska została laureatką Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych, a zuchna Wiktoria Bugaryn w roku 2005 laureatką w kategorii Ósemeczki we wrocławskiej edycji tego konkursu.
W kolejne rocznice powstania Szczepu harcerze spotykają się na uroczystych jubileuszach, wspominając harcerskie przygody i przeżycia z minionych lat.
Przez 37 lat Komendantką Szczepu była druhna Krystyna Weyde –Mejer, która jednoczyła wokół siebie kolejne pokolenia zuchów i harcerzy, dlatego też sercem Szkoły była dla nich harcówka na II piętrze, w której gromadzili się na przerwach, by ze sobą porozmawiać i planować z Druhną Komendantką kolejne akcje. W harcówce znajduje się też szczepowy sztandar, który Ślężanie otrzymali w czerwcu 1976 r.
Druhna Krystyna Weyde – Mejer odeszła na wieczną wartę 4 sierpnia 2005 r. Prowadzenie Szczepu kontynuuje druhna Krystyna Kijewska. Tak jak wcześniej, Ślężanie spotykają się na zbiórkach, jeżdżą na wycieczki, zimowiska i obozy, starając się wcielać w życie harcerskie ideały.
W maju 2008 r., w 40 – lecie swojej działalności, Szczep Harcerski Ślężanie otrzymał imię swojej Komendantki druhny Krystyny Weyde – Mejer.
W tym roku byliśmy na obozie w Zdbicach nad jeziorem Zdbiczno koło Wałcza.
18 lipca - 2 sierpnia 2009 r.